Eramajas või ridaelamus väärtusliku vara kaitse on ülesanne omaette. Et väärtuslik mööbel koos väärisesemetega püsiks oma kodus, leidub mitmeid võimalusi

 

Majasisene valve.

Turvauks. Maja peauks peab olema soliidne ning turvaliselt mitme lukuga. Kohe märgatakse, kas uks on nö. nõukogudeaegne ja kergelt jõumeetoditega avatav, või kaasaegne.

Aknad. Missugused aknad on majal? Kas neist on võimalik ruumidesse siseneda? Madalal asuvad, suured ning kardinateta aknad on eriti kutsuvad ka võõrastele silmadele.

Garaaziuksed. Kui maja küljes on garaazh, võib selle kaudu sisenemine olla lihtsamgi, kui välisukse kaudu. Seetõttu on oluline, et garaazhiukse avamine jõumeetoditega oleks võimalikult keeruline.

Eri tsoone jälgiv valvesüsteem. Odavamad ja vanemad valvesüsteemid valvavad vahel ainult ühte osa ruumidest, või ainult välisust. Kaasaegsed valvesüsteemid jälgivad ruume eraldi ning toas liikumist märgates saab patrull teada, missugusest toast tuli häire.

Maja ümbritsev aed. Kas aed või hekk on nii kõrge, et selle varjus saab tegutseda märkamatult? Kas üle värava on võimalik ronida ilma pingutuseta? Diivanit loomulikult minutitega üle aia ei upita, kuid mõned väikesed väärtasjad küll.

Kindlasti on mingisugusegi aia olemasolu parem, kui selle puudumine. Aed võiks olla piisavalt kõrge, et sellest üle ronimine ei ole mugav, kuid väljast näeb, mis aias toimub.

 

Majaväline valve.

Asukoht. kas maja asub suurema liiklusega tänava ääres, või tupiktänava lõpus? Suurema liiklusega tänava ääres on rohkem majast möödujaid.

Turvasüsteem. Kas maja on valve all? Turvafirma seadme vilkuv tuluke välisfassaadil saadab selge sõnumi: “See on maja on valve all, ning häire korrab saabub kohale patrull”.

Naabrivalve. Naabrivalve tähendab keskmisest kokkuhoidvamat kogukonda, kus inimesed on omavahel tuttavad ja hoiavad üksteise varal silma peal. Just eramajade piirkonnas on hästi märgata, kas seal liiguvad ringi juba tuttavad inimesed, või esmakordselt piirkonnas olijad.

Valvekoer. Õuekoera pidamine hoiab reeglina uudishimulikud pikanäpumehed ja mitmed soovimata külalised aiavärava taga, kuni peremees (või naine) tuleb väravat avama. Suurtest valvekoertest praktiline soovitus on näiteks Ungari lambakoer ehk Puli.

 

Mis on siis parim variant eramaja ja enda vara turvamiseks? Võimalusel koer. Kindlasti valvesüsteem ja leping turvafirmaga, korralikud uksed-aknad, ning lisapunkte annab alati toimiv naabrivalve piirkond.