Soetades villane tekk internetis või füüsilistes kauplustes võib magamistoodete mitmekesisuse tõttu segadusse sattuda. Nii palju visuaalselt kauneid, eksklusiivseid valikuid ja lisaks veel erinevad kooslused vatitekkidest või muudest ajakohastest esemetest! Tegelikult, selle asemel, et vaadata tehnoloogilisi uuendusi või lugeda täitematerjalide nimesid, millest te pole võib-olla kunagi kuulnudki, tasub ehk meenutada, mida meie esivanemad kasutasid ja armastasid? Üheks selliseks valikuks on villased (eriti meriinovillast) tekid, vatitekid ja muud magamistekstiilid, mis tagavad hea uinumise nii lastele kui ka täiskasvanutele.
Hoolimata villa populaarsusest Eestis, puudub sageli asjakohane teave selle kanga kohta. Seega püüame selles artiklis leida vastused küsimustele: kas villased tooted tõesti põhjustavad allergiat ja kas neid peaks soojema hooaja saabudes hoopis kappi peitma? Samuti räägime muudest villa kasulikest omadustest, mis on olulised neile, kes soovivad selle tekstiili oma magamistuppa lisada.
Kas villased tekid ja padjad võivad põhjustada allergiat?
Teie laps on ilmselt rohkem kui korra kurtnud, et villased sokid, villased riided või pleed… ajab sügelema? Kõigepealt on oluline mõista, et nn “sügelus” ei ole allergiaga seotud. See on lihtsalt nahareaktsioon, mis väljendub sügelusena ja kipitustundena, mida võivad põhjustada mitte ainult villased, vaid ka teised kangad.
Veelgi enam, ka vana villane tekk või muud tekstiilid on tavaliselt “sügelust tekitavad”. Tänapäeva villased tekid ja padjad, nagu ka muud esemed, on valmistatud uusimat töötlemisprotsessi kasutades, et lõpptoode oleks muu hulgas pehme, õrn ja sobilik kokkupuuteks isegi vastsündinute kõige õrnema nahaga. Lõpuks, kui lambavill ei ole teatud põhjustel vastuvõetav, on pehme meriinovill suurepärane alternatiiv, nagu näiteks sellest valmistatud laste tekid. Neid käsitsi katsudes tuleb mõelda, kas on vajalik tekikott, et varjata nii kirjeldamatut pehmust!
Rääkides edasi allergiate teemast, siis vill ei ole mitte ainult allergiavastane, vaid vastupidi, seda soovitatakse allergikutele isegi voodipesu ja riiete puhul. Villal on tõhusad niiskusimavus- ja aurustumisomadused, nii et nahk jääb sellega kokku puutudes alati kuivaks ja higivabaks. Villas ei ole ka baktereid ega tolmulestasid, mille suhtes me sageli allergilised oleme.
Kas villased tekid sobivad ainult talveperioodiks?
Absoluutselt mitte! Villased tekid või muud magamistooted ei ole kindlasti hooajalised esemed, mida tuleb kasutada kuupäeva või termomeetri järgi. Villa hea soojusisolatsioon ja hingavus on omadused, mis muudavad selle mitmekülgseks ja sobivaks aastaringseks kasutamiseks. See tähendab, et sama villane tekk mähib teid külmal talveõhtul mõnusasse soojusesse ja annab teile suvel meeldiva värskelt tunde. Meriinovillast tekid on ideaalne kaaslane, millesse end sisse mässida, muutes jahedad suveõhtud veelgi meeldivamaks!
Muud villast tulenevad eelised
Antiallergeensed omadused, suurepärane soojusisolatsioon ja hingavus ei ole kaugeltki ainsad villa eelised ja kasutegurid. Vill imab hästi niiskust (kuni 33% oma massist!), nii et kuiv ja mugav puhkus on garanteeritud ka inimestele, kes kipuvad rohkem higistama.
Vill aktiveerib vereringet, mis võib viia nähtavalt säravama ja elastsema naha tekkeks. Samuti taastab naha kokkupuude villaga keha energiavahetuse, mis väljendub sügavamas ja rahulikumas unes. Samuti on juba ammu teada villa positiivne mõju liigesevalu all kannatavatele inimestele.
Kui soovite tunda villa täielikku mõju ja sukelduda kogu oma ihugal selle pehmussse(sõna otseses mõttes!), võite valida mitte ainult villatäidisega tekid, vaid ka avatud koega tekid või voodikatted, mis ei vaja isegi lisakatet.